ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଶିଖର ନିର୍ମାଣ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ କହିଲେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ, ଅଯୋଧ୍ୟା ନଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ techguruodia


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାର ନବନିର୍ମିତ ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଶିଖର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ। ଏହା ଶାସ୍ତ୍ରସମ୍ମତ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ଜଗଦଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀରାମଲାଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବକୁ ଯିବାକୁ ନେଇ ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି।

ମାତା ଶଙ୍କଭରୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଜଗଦଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ ଜୀ ମହାରାଜ ଶନିବାର ସିଦ୍ଧପତି ଶାକମ୍ବରୀ ଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯିବା ବାଟରେ ସେ ଶୁଣିଥଲେ ଯେ ଶ୍ରୀ ରାମଲାଲା ମନ୍ଦିରରେ ଏକ କପଡାର ପ୍ରତିକାତ୍ମକ ଶିଖର ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଖର ବିନା ସେ କରିବା ଉଚିତ୍ ନଥିଲା।

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନା ସ୍ୱୀକାର କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେମାନେ ଏକ ଭୁଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହାକୁ ସୁଧାରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଆମେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କରିଛୁ। ହିନ୍ଦୁ ସମାଜ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଖୁସି ହେବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ହେତୁ ଭିନ୍ନ, କିନ୍ତୁ ବାକି ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ।

The post ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଶିଖର ନିର୍ମାଣ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ କହିଲେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ, ଅଯୋଧ୍ୟା ନଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ appeared first on Prameya News7.



Leave a Comment