Artificial Intelligence in Odia ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଶିଖନ୍ତୁ ଓଡିଆରେ

Artificial Intelligence in Odia : ସେହି ସମସ୍ତ ସାଇ-ଫାଇ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯାହାକୁ ଆମେ ପିଲାବେଳେ ଦେଖୁଥିଲୁ ପ୍ରାୟତ ଆମକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ କରିଦିଏ ଏବଂ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଦିନେ ସେହି ମାନବ ପରି ରୋବଟ୍ ଗଠନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି। ଆମେ ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତିର ଏକ ବିରାଟ ତରଙ୍ଗର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛୁ ଯାହା ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସରଳ କରିଥାଏ। ଏହି ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ଭାବନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି (AI) ହେଉଛି ଏକ ମୌଳିକ ଉପାଦାନ ଯାହା ଗଣନାକାରୀ ଉପକରଣ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମରେ ମାନବ ବୁଦ୍ଧିର ଅନୁକରଣ ସହିତ ନିଜକୁ ଜଡିତ କରେ | ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଶିଳ୍ପ ଡିଜିଟାଲ୍ ବିପ୍ଳବକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ AI ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଏହାକୁ ସମସାମୟିକ କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ଭାବରେ ଗଢିଛି।  ଏହି ବ୍ଲଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ କ୍ୟାରିଅର୍ କିପରି କରିବେ, ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ପରିସର ଉପରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଇଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବୁ ।

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କଣ ? What is AI (Artificial Intelligence)

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଅର୍ଥ :
କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ବିକଶିତ intellectual ଦକ୍ଷତା | କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିର ପିତା ଜନ୍ ମାକାରଥୀଙ୍କ  ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଦ୍ଧିମାନ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିବାର ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ବିଶେଷକରି ବୁଦ୍ଧିମାନ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରୋଗ୍ରାମ, ଅର୍ଥାତ୍ ମେସିନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ବୁଦ୍ଧି। କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି ହେଉଛି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନର ଏକ ଉପ-ବିଭାଗ ଏବଂ ଏହାର ମୂଳ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଗଣନା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ।  AI ର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଉପକରଣ ତିଆରି କରିବା ଯାହା ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଏବଂ ମାନବ ଶ୍ରମ ଏବଂ ମାନୁଆଲ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ |

ଏହା ମଣିଷର ବୁଦ୍ଧିମତାକୁ ଅନୁକରଣ କରିବା ପାଇଁ ମେସିନ୍ ଲର୍ନିଂ ବ୍ୟବହାର କରେ | ସିରି, ଆଲେକ୍ସା, ଟେସଲା କାର ଏବଂ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ଏବଂ ଆମାଜନ ପରି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ ଏଇ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ | ମେକାନିକାଲ୍  ଇନଜିନିୟରିଂ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ ଇନଜିନିୟରିଂ, ରୋବୋଟିକ୍ସ ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଇନଜିନିୟରିଂରେ ଡିପ୍ଲୋମା, ଯାହା କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିରେ (AI) କ୍ୟାରିଅର ହୋଇପାରେ, ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ।

ବିଷୟ (Subjects)

ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକାଡେମିକ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଆପଣ AI ର ବ୍ୟାପକ ଏବଂ ଜଟିଳ ଧାରଣା ସହିତ ଦକ୍ଷ ଡିଜିଟାଲ୍ ଏବଂ ରୋବୋଟିକ୍ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ବିଭିନ୍ନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବେ | ଏଠାରେ କେତେକ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ AI ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଆଶା କରିପାରନ୍ତି :

  • ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଡିଜାଇନ  Artificial Intelligence Design
  • କ୍ଲାଉଡ କମ୍ପିଉଟିଂ Cloud Computing
  • ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆପ୍ଲିକେଶନ Artificial Intelligence Applications
  • ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ Artificial Intelligence Programming
  • Ai ସିଷ୍ଟମ୍ AI System
  • ନେଟୱାର୍କ୍ ଏନାଲିସିସ Newwork analysis

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ର ପ୍ରକାର (“Artificial Intelligence in Odia“)

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ର ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ତଳେ ଜାଣନ୍ତୁ :

  • ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ | (Purely Reactive)
  • ସୀମିତ ସ୍ମୃତି (Limited Memory)
  • ମସ୍ତିଷ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ | (Brain Theory)
  • ଆତ୍ମ-ସଚେତନ | (Self-Conscious)

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ AI ର ଆରମ୍ଭ କିପରି ହେଲା

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି କେବଳ 1950 ଦଶକରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା 1970 ଦଶକରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା ​​| ଜାପାନ ପ୍ରଥମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା ଏବଂ 1981 ମସିହାରେ ପଞ୍ଚ ଜେନେରେସନ୍ ନାମକ ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲାସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ 10 ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି | ପରେ ବ୍ରିଟେନ ଏଥିପାଇଁ ଏଲଭିନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ତିଆରି କଲା | ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏସପ୍ରିଟ୍ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | 1983 ମସିହାରେ, କେତେକ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ମିଳିତ ଭାବରେ ଏକ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ମାଇକ୍ରୋ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଯାହାକି ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନ technologies ବିକାଶ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ସ୍କେଲ୍ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ସର୍କିଟ୍ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲା |

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କୋର୍ସ

ଯେହେତୁ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବହୁମୁଖୀ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ତାଲିମ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ | ଏଥିରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅଫର ଗୁଡିକ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆମେ କେବଳ ମୁଖ୍ୟ AI ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ନୁହେଁ ବରଂ ବ୍ୟାପକ ବିସ୍ତାରର ଏକ ତାଲିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛୁ:

  • Bachelors in AI
  • PhD in Mathematics
  • Computer Science Bachelors [Major AI]
  • BSc Mathematics
  • Master of Science in AI
  • MSc Mathematics
  • Masters in Machine Learning
  • Master in Engineering (ME)
  • MBA in Data Science
  • PhD in Artificial Intelligence
  • PhD in Computer Science
  • MS in Mechanical Engineering

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି AI ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି:

  • କୃତ୍ରିମ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ସ୍ତରୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବାକୁ, ଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ PCM ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ 10+2 ଶିକ୍ଷା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |
  • IELTS କିମ୍ବା TOEFL ଇତ୍ୟାଦି ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ସହିତ GRE ଯୋଗ୍ୟତା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ |
  • ମାଷ୍ଟର ସ୍ତରୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଚୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ କିମ୍ବା ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ଆବଶ୍ୟକ |
  • କେତେକ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଇଁ JEE ମେନ୍, JEE ଆଡଭାନ୍ସ ଭଳି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ସ୍କୋର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | କେତେକ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି| ବିଦେଶରେ ଥିବା ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଗ୍ରେଡ୍ ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଠାରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ |
  • ଅଧିକାଂଶ ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସ୍ନାତକ ପାଇଁ SAT ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ GRE ସ୍କୋର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି|
  • ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ SOP, LOR, CV / Resume ଏବଂ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ|

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରୟୋଗ

Applications of Artificial Intelligence
Applications of Artificial Intelligence

ବିଜନେସ Business

ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ଉନ୍ନତ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିବା ପାଇଁ AIର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ରୋବୋଟିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହାର କରି ଶୀଘ୍ର କରାଯାଇପାରୁଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେବା କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡିକ ମେସିନ୍ ଲର୍ନିଂ ଆଲଗୋରିଦମ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାଟବଟ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ବିକ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି, ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଆନାଲିଟିକ୍ସ କରିବା, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବୈଷୟିକ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ AI ର ସହାୟତା ଲୋଡ଼ନ୍ତି।

ଶିକ୍ଷା Education

ଯେତେବେଳେ ଏହା ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସେ, ପାରମ୍ପାରିକ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିରୂପଣ କରିଛି। ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ଗ୍ରେଡିଂ ତଥା ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ, ଇ-କନଫରେନ୍ସିଂ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଏବଂ କ୍ୟାରିୟର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫିଟ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ Leverage Edu ପରି ଆଡମିଶନ ପୋର୍ଟାଲ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ AI ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ଅଛି ଯେପରିକି ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଶିକ୍ଷଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗ, ବୁଦ୍ଧିମାନ AI Tutor, ଅନଲାଇନ୍ କ୍ୟାରିୟର ପରାମର୍ଶ, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ facilitator ଇତ୍ୟାଦି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି, କାରଣ ଏହା ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ, ନିରାକରଣ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଇତ୍ୟାଦିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି | ରୋଗର ଉନ୍ନତ ଏବଂ ତୀବ୍ର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଗଣନା କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବ୍ୟତୀତ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିରେ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ ରହିଛି, କାରଣ ଜଟିଳ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ତଥ୍ୟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଏବଂ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ପାଇଁ ମାନବ ଜ୍ଞାନକୁ ଅନୁକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜଟିଳ ଆଲଗୋରିଦମ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | AI ପ୍ରଣାଳୀଗୁଡିକ ବୃହତ ତଥ୍ୟଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପଦ୍ଧତିଗୁଡିକ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିପାରନ୍ତି | ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କମ୍ପାନୀ ଯଥା- ଲାଇବ୍ରେଟ୍, ୱେବ୍ଏମ୍ଡି ଇତ୍ୟାଦି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗର ପରିକଳ୍ପନା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତା ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ନେଇପାରିବେ।

ବ୍ୟାଙ୍କିଂ Banking

ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଠକେଇ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ସହିତ ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାକୁ ପ୍ରୟୋଗ ନେଉଛନ୍ତି | ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଆପ୍ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ, ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ସହିତ ପେମେଣ୍ଟ ଠକେଇକୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ | ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଏବଂ ଆରବିଏସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ-ପେ ପରି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସମାନ ଭାବରେ AI ଏବଂ deep learning ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି |

ଫାଇନାନ୍ସ Finance

ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବଜାରର ଭବିଷ୍ୟତ ଢାଞ୍ଚା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି | ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ AI ଆଧାରିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଷ୍ଟକ୍ କାରବାରର ଗତିଶୀଳତାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା | କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୟୋଗ ବ୍ୟବହାର କରି ଅର୍ଥ ଶିଳ୍ପ ଆଡାପ୍ଟିଭ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ, ଆଲଗୋରିଦମିକ୍ ଟ୍ରେଡିଂ ଏବଂ ମେସିନ୍ ଲର୍ନିଂକୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ବଜାର ମୂଲ୍ୟର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ସେମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

କୃଷି

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଅଛି ଯାହା କୃଷକଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି | କୃଷି ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, ରୋବଟ୍ ଏବଂ ଆଲଗୋରିଦ, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର କୃଷି ଉତ୍ପାଦନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅନେକ AI- ଆଧାରିତ ମେସିନ୍ ଉପଯୋଗରେ ଅଣାଯାଇଛି | ସେମାନେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଫସଲକୁ କୀଟଙ୍କ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମାଧ୍ୟମ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | କୃଷିରେ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ପ୍ରୟୋଗକୁ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ବ୍ଲୁ ରିଭର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହା ଏକ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିଛି ଯାହା ସୂତା କାରଖାନାରେ ତୃଣକ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ | ଏହି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦର୍ଶନ କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସ୍ପ୍ରେ କରେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ହରବାଇସିଡରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ଅଟୋନୋମୋସ ବେହିକଲ Autonomous Vehicle

ସ୍ମାର୍ଟ-କାରଗୁଡିକ ଏକ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଯାନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ | ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରୟୋଗ | Bayamon ପରି ବଡ ବଡ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଏକାଧିକ ai ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍ ପରିଚାଳନା କରିଛନ୍ତି | ଯାନବାହାନର ଗତିବିଧି, କ୍ଲାଉଡ୍ ସେବା, ଜିପିଏସ୍ ସହିତ ଯାନବାହନ ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ସହିତ ସିଗନାଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ AI ର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି।  କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି ଉପରେ ଆଧାରିତ TESLA ଟେସଲାର ସ୍ୱୟଂ ଚାଳିତ କାରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଯାନର ଅନ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ |

artificial-intelligence
artificial-intelligence

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ର କିଛି ଉଦାହରଣ

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ର କିଛି ଉଦାହରଣ ତଳେ ଦିଆଯାଇଛି :

  • Intelligent Robot
  • Computer Gaming
  • ଭାଷା ପରିଚୟ
  • ବିଶେଷଜ୍ଞ ସିଷ୍ଟମ୍
  • ପ୍ରାକୃତିକ ଭାଷା ପ୍ରୋସେସିଂ
  • ବିଜନ ସିଷ୍ଟମ୍

2023 ର ଏବେଜାଏ  ସର୍ବୋତ୍ତମ ଆବିଷ୍କାର

2023 ର ସର୍ବୋତ୍ତମ AI ଆବିଷ୍କାର ସୂଚୀ ତଳେ ଦିଆଯାଇଛି :

  • More Power to Language Modeling
  • Developer Productivity
  • SSL for Image Modeling
  • Conversational AI
  • AI-Based Cybersecurity
  • Computer Vision Technology in Businesses
  • Explainable Artificial Intelligence
  • More AI-driven Scientific Discoveries

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କୋରଶେଷ ଏବଂ ଟପ ଉନିଭର୍ସିଟି

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏ-ଆଇ ରୋବୋଟିକ୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ, ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ skills ସହିତ ମନକୁ ପ୍ରବାହିତ ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ଭାବନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାହାଜ୍ୟ କରିଥାଏ | ନିମ୍ନରେ ଥିବା ସାରଣୀରେ କେତେକ ଅଗ୍ରଣୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହା ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି :

କୋର୍ସଇଉନିଭର୍ସିଟିସ୍ଥାନ
BSc Computer Science and Artificial IntelligenceNorthambia UniversityUK
B.Sc Computer Science and Artificial Intelligence and Data ScienceSydney UniversityAmerica
BSc Mechanical Engineering-RoboticsUniversity of HertFordAmerica
BSc Artificial Intelligence and Computer ScienceBirmingham UniversityUK
Bachelor of Software Engineering – Artificial IntelligenceTorence UniversityAustralia
Diploma in Electro-Mechanical EngineeringElgoqueen CollegeCanada
MS in Artificial IntelligenceBoston UniversityAmerica
MSc Human-Robot InteractionTofts UniversityAmerica
MSc in Human-Centered Bigdata and Artificial IntelligenceSwansi UniversityUK
MSc in Applied Artificial IntelligenceCranfield UniversityEngland

ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ

କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା କେତେକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ-

  • ସମସ୍ତ IIT
  • ସି.ଭି ରମଣ ଗ୍ଲୋବାଲ ୟୁନିଭରସିଟି, ଭୁବନେଶ୍ୱର
  • ୱେଲ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟି – ଭେଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଆଡଭାନ୍ସ ଷ୍ଟଡିଜ୍ |
  • ଶ୍ରୀନିବାସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ମାଙ୍ଗାଲୋର |
  • ଶିବାଜୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କୋଲହାପୁରୀ |
  • ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଚେନ୍ନାଇ |
  • ପାର୍କ କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, କୋଏମ୍ବାଟୁର |
  • ସାମୁଦ୍ରା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଧ୍ୟୟନ, ପୁଣେ |
  • ଜେକେଏମ୍ କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଚେନ୍ନାଇ |
  • ଆନ୍ଧ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ବିଶାଖାପାଟନମ୍ |
  • NIET ସୁରଥକାଲ – ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କର୍ଣ୍ଣାଟକ |
  • ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ, କୋଲକାତା |

ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ-

  • ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ସଠିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବାଛିବା, ଯାହା ପାଇଁ ଆପଣ ai କୋର୍ସ ଫାଇନ୍ଡାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ପସନ୍ଦିତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକୁ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରିପାରିବେ |
  • ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ପରେ ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକାଧିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବେ |
  • ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି SOP, ପ୍ରବନ୍ଧ(essay), ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଏବଂ LOR ଏବଂ IELTS, TOEFL, SAT, ACT ଇତ୍ୟାଦି ଆବଶ୍ୟକ ପରୀକ୍ଷା ସ୍କୋରଗୁଡିକ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ସଂଗଠିତ କରିବା |
  • ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କର IELTS, TOEFL, PTE, GMAT, GRE ଇତ୍ୟାଦି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଦେଶରେ ପଢିବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ, ଆପଣ ଲିଭରେଜ୍ ଲାଇଭ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ | ଏହି ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍କୋର ପାଇବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରିବ |
  • ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ରହିବା, ଛାତ୍ର ଭିସା ଏବଂ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି / ଛାତ୍ର loan ପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବେ |
  • ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ଅଫର ଚିଠିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାର ସମୟ, ଯାହା ପ୍ରାୟ 4-6 ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ନେଇପାରେ | ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ଅଫର ପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସେମିଷ୍ଟାର ଫି ପ୍ରଦାନ କରିବା|

ଭାରତର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏହି ପ୍ରକାର ଅଟେ :

  1. ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତୁମର ମନୋନୀତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ପଞ୍ଜିକରଣ କର |
  2. ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ୱେବସାଇଟରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ଏକ ଉପଭୋକ୍ତା ନାମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ପାଇବେ |
  3. ତାପରେ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ସାଇନ୍ ଇନ୍ କରିବା ପରେ ତୁମର ମନୋନୀତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବାଛ ଯାହାକି ତୁମେ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ |
  4. ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା, ବର୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ |
  5. ତା’ପରେ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଦିଅନ୍ତୁ |
  6. ଯଦି ଆଡମିଶନ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାରିତ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରବେଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କର ଏବଂ ଫଳାଫଳ ପରେ ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କର | ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯିବ ଏବଂ ଏକ ତାଲିକା ଦିଆଯିବ |

ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ Necessary Documents :

କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି-

  • ଅଫିସିଆଲ୍ ଏକାଡେମିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ରିପ୍ଟ |
  • ସ୍କାନ୍ ହୋଇଥିବା ପାସପୋର୍ଟ କପି |
  • IELTS କିମ୍ବା TOEFL ଆବଶ୍ୟକ ପରୀକ୍ଷା ସ୍କୋର |
  • ବୃତ୍ତିଗତ / ଏକାଡେମିକ୍ LORs |
  • SOP
  • ପ୍ରବନ୍ଧ (ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ)
  • ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ (ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ)
  • Updated (CV / Resume)
  • ଏକ ପାସପୋର୍ଟ ଏବଂ ଛାତ୍ର ଭିସା |
  • ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ

ପ୍ରବେଶ ପରୀକ୍ଷା

ଏଠାରେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ଅଛି ଯାହା ଭାରତ ତଥା ବିଦେଶର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଡିଗ୍ରୀରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି-

SAT (ବିଦେଶରେ ବଚଲୋର ପାଇଁ)GRE (ବିଦେଶରେ ମାଷ୍ଟର୍ସ ପାଇଁ)
JEE MainsJEE Advanced
AICETIMU CET
MERI Entrance Exam

ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ରେ କ୍ଯାରିୟର Career ସମ୍ଭାବନା

ଯେପରି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାରେ ଏକ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କୁ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ଭୂମିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ | ଆପଲ୍, ବ୍ୟବସାୟ ଆନାଲିଟିକ୍ସ, ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପଦ ପରିଚାଳନା, ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଶାସନ ଇତ୍ୟାଦି ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ହେଉଛି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା | କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ କିମ୍ବା ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତାର ସହିତ ଏକ ଡିଗ୍ରୀ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଆପଣ AI ଏବଂ ମେସିନ୍ ଲର୍ନିଂରେ ବିପୁଳ କ୍ୟାରିୟର ସୁଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବେ | ଆମେ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ତଳେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ସାହାଜ୍ୟ କରିବ :

  • ରିସର୍ଚ ଏସିସ୍ଟେନ୍ଟ
  • ମେଶିନ ଲର୍ନିଂଗ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର
  • ବିଗ ଡାଟା ଆନାଲିଷ୍ଟ
  • କନ୍ସଲ୍ଟ୍ଯାନ୍ଟ
  • ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ଆନାଲିଷ୍ଟ
  • ଏଲଗୋରିଦମ ଆନାଲିଷ୍ଟ
  • AI ଆନାଲିଷ୍ଟ
  • ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ସାୟେନ୍ଟିସ୍ଟ
  • ପ୍ରୋଗ୍ରାମର
  • ବିଜନେସ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଡେଭେଲପର

ଜବ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଏବଂ ସଲାରୀ Job Profile and Salary

ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ହାରାହାରି ଦରମା ପ୍ରାୟତ ଯୋଗ୍ୟତା, ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ହୋଇଥାଏ | କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଲେଭଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନଙ୍କୁ କମ୍ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ବ ଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ହାରାହାରି ପରିମାଣଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | Pay-scale ଅନୁଯାୟୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ଦରମା ତଳେ ଦିଆଯାଇଛି –

Job ProfileApprox Annual Income
ମେଶିନ ଲର୍ନିଂଗ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରINR 3 ଲକ୍ଷ  -16 ଲକ୍ଷ
ବିଜନେସ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଡେଭେଲପରINR 7 ଲକ୍ଷ -15 ଲକ୍ଷ
ଔଦୟଗିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରINR 5 ଲକ୍ଷ -10 ଲକ୍ଷ
ରୋବୋତିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରINR 5 ଲକ୍ଷ -10 ଲକ୍ଷ
ଡାଟା ବୈଜ୍ଞାନିକINR 10 ଲକ୍ଷ -15 ଲକ୍ଷ
ଆଟୋମୋବାଇଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରINR 6.5 ଲକ୍ଷ -10 ଲକ୍ଷ

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି ହେଉଛି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନର ଏକ ଉପ-ବିଭାଗ ଏବଂ ଏହାର ମୂଳ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଗଣନା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ | AI ର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଉପକରଣ ତିଆରି କରିବା ଯାହା ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଏବଂ ମାନବ ଶ୍ରମ ଏବଂ ମାନୁଆଲ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ |

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିର ପିତା କିଏ?

ଗ୍ରେଗର୍ ଜୋନ୍ ମେଣ୍ଡେଲ୍ |

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିରେ କେଉଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାଷା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ?

PROLOG

କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀର ଅବଧି କେତେ?

ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଅବଧି 4 ବର୍ଷ |

ଆଶା କରୁଛି ଆପଣ ଓଡିଆରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ବ୍ଲଗ୍ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମୋ କାର୍ଯ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ମୋ ୱେବସାଇଟ ର ଅନ୍ୟ ପାଠ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ।

ଅତିରିକ୍ତ ପାଠ୍ୟ :

https://techguruodia.com/: Artificial Intelligence in Odia ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଶିଖନ୍ତୁ ଓଡିଆରେ

2 thoughts on “Artificial Intelligence in Odia ଆର୍ଟିଫ଼ିଶିୟାଲ ଇନ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଶିଖନ୍ତୁ ଓଡିଆରେ”

Leave a Comment