Biden says Iran-Pakistan clash shows Iran is not well-liked in region techguruodia


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନ ମାଟି ଉପରେ ଇରାନର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିବା ପରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଆଉ ଏକ ଯୁଦ୍ଧର ପଦଧ୍ୱନି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ଉପରକୁ ଇରାନ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇଉଠିଛି ପାକିସ୍ତାନ। ଏହି ଘଟଣା ଦିନେ ଘଟିବ ବୋଲି ଆମେରିକା ଦେଇଥିଲା ଚେତାବନୀ। ଏହାରି ଭିତରେ ଆସିଛି ଆମେରିକାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନ ପରସ୍ପରର ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତେହେରାନକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି। ହ୍ୱାଇଟ୍‌ ହାଉସ କୌଣସି ଉତ୍ତେଜନା ଘଟିପାରେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା।

ପ୍ରକାଶଥାଉକି ପରସ୍ପର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆମେରିକାର ମୁଖ୍ୟ ସହଯୋଗୀ, ପରମାଣୁ ସଶସ୍ତ୍ର ଇସଲାମାବାଦ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନର ଶତ୍ରୁ ତେହେରାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ହାମାସ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇରାନର ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହିତ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଦେଖୁଥିବେ, ଇରାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ।

ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରାନ-ପାକିସ୍ତାନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମାଧାନ କିପରି ହେବ ତାହା ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ଦିଗ କୁଆଡେ ଯିବ। ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ମୁଖପାତ୍ର ଜନ୍ କିର୍ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି।

କିର୍ବି ବାୟୁସେନା ୱାନରେ ଥିବା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏମାନେ ଦୁଇଟି ସଶସ୍ତ୍ର ଦେଶ ଏବଂ ଆମେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ କୌଣସି ସଶସ୍ତ୍ର ବିବାଦ ବଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବଢାଇଥାଏ। ଇରାନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ଇସଲାମାବାଦର ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଅଧିକାର ଥିଲା, ଯାହା ତେହେରାନ କହିଛି ଯେ ଇରାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଜଣେ ସୁନ୍ନି ମୁସଲମାନ ଉଗ୍ରବାଦୀ ଦଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି।

ଇରାନରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି।




Leave a Comment