Manipur violence- 5 civilians killed techguruodia


ଇମ୍ଫାଲ: ମଣିପୁର ହିଂସାରେ ରହୁନି ବ୍ରେକ୍। ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗଜନକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହାସହ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ(ବିଏସ୍‌ଏଫ୍)ର ୩ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବିଷ୍ଣୁପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଂଗଥୋଗ ଖୋ ଖୁନୌରେ ଉଗ୍ରବାଦୀ ୪ ଲୋକଙ୍କ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ମୈତେଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଥିଲେ।

ବିଷ୍ଣୁପୁର ଏସ୍‌ପି ମେଘଚନ୍ଦ୍ର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର  ଇମ୍ଫାଲର ପଶ୍ଚିମ ଜିଲ୍ଲାର କାଂଗଚୁଙ୍ଗରେ ଉଗ୍ରବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ୨୩ ବର୍ଷିୟ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ମେ ୨୦୨୩ ଠାରୁ, ଅଧିକାଂଶ ମୈତେଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ କୁକିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାତିଆଣକୁ ନେଇ ହିଂସା ଜାରି ରହିଛି। ଧୀରେ ଧୀରେ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି। ଗତ ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ହିଂସାରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହ ମଣିପୁରର ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା କୁଲଦୀପ ସିଂ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାନ୍ତ ସହର ମୋରେହରେ ସେନାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ମିଆଁମାରର କିଛି ବିଦ୍ରୋହୀ ଜଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କୁକି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ତିନିଟି ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ କମାଣ୍ଡୋ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ।

ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମିଆଁମାରରୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ସୀମାନ୍ତ ସହର ମୋରେହରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି। ରାଜଧାନୀ ଇମ୍ଫାଲଠାରୁ ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମୋରେହରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ସେନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।    




Leave a Comment