Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty | ଓଡିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ‘ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି’ IUPAC AWARD WINNER 2023

ପରିଚୟ

ଭାରତର ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ odia scientist Jyotirmayee Mohanty ‘ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି’ ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ଦୃଢତାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଅଟନ୍ତି। ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ସହିତ ସେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ମହତ୍ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ, ସଫଳତା ଏବଂ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଆବିଷ୍କାରରେ ଆବିର୍ଭୂତ ହୋଇ ଓଡିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଯାତ୍ରାକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ।

1. ପ୍ରାଥମିକ ଜୀବନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ସମୃଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ସେ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ଏକ ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ କୌତୁହଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପିତାମାତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ସେ ନିରନ୍ତର ଶିକ୍ଷା ସହିତ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ।

2. ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସାହ ଅନୁସରଣ କରିବା ‘Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି ତାଙ୍କ ପଠନ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଏକ ଗଭୀର ଆକର୍ଷଣର ବିକାଶ କରିଥିଲେ | ସେ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ ଆବିର୍ଭୂତ ହୋଇଥିଲେ, ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ କେବଳ ସେ ଏକାଡେମିକ୍ ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲା।

3. ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଅବଦାନ ‘Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty

ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସ୍ଥାନ, ସମୟ ଏବଂ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ମେକାନିକ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ଜଟିଳ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଯତ୍ନଶୀଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅଭିନବ ପ୍ରଣାଳୀ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଗବେଷକ ଭାବରେ ପୃଥକ କଲା।

4. ପ୍ରମୁଖ ଆବିଷ୍କାର ‘Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନିରନ୍ତର ଜ୍ଞାନର ଅନୁସରଣ ଅନେକ ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲା | ସେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ, ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଶରୀରର ରହସ୍ୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣକୁ ଖୋଲିଥିଲେ | ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଟାଇମ୍ fabric ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଲିଥିଲା ।

jyotirmayee mohanty IUPAC

5. ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ

ତାଙ୍କର ଅତୁଳନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଛନ୍ତି | ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ଭାବା ଆଣବିକ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସେ କାର୍ଯରତ। ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ କେମିକ୍ଯାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) AWARD 2023 ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ଅତୁଳନୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିସର୍ଚ ପେପରଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ମାନଜନକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି | ତାଙ୍କର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତତା ଏବଂ ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ ସାଥୀ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର କରାଇଛି।

6. ପରବର୍ତ୍ତୀ Generation ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ‘Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି କେବଳ ଜଣେ ସଫଳ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ scientific ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସାହୀ ଓକିଲ ଅଟନ୍ତି | ସେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ।  ପ୍ରେରଣାଦାୟକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଯୁବ ମନର କୌତୁହଳ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସ୍ୱଭାବକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜନ ଏସବୁ କରଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ବିଶେଷ କରି ତାଙ୍କ ମାତୃଭୂମି  ଓଡିଶାରେ ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଆଗାମୀ ପିଢୀର ଆଶାକର୍ମୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

7. ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରୟାସ

”ଆଗକୁ ଚାହିଁ, ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ରୋମାଞ୍ଚକର ସମ୍ଭାବନାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ କଳ୍ପନା କରନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନର ଅବିଭାଜିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ସେ ଶିକ୍ଷାଗତ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଗ୍ରଗତି ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ, ବିଶେଷ କରି ତାଙ୍କ ଦେଶରେ।

ଉପସଂହାର

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଓଡିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ଯାତ୍ରା ଉତ୍ସାହ, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ନିରନ୍ତର ଅନୁସରଣର ଉଦାହରଣ ଦେଇଥାଏ। ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ମୂଳ ଆବିଷ୍କାର ଆମ ସମୟର ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ଦୃଢ କରିପାରିଛି। ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ, ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଅଗଣିତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନର ଚମତ୍କାରତା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମନୋନୀତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଅନେକ article ଏହି website ରେ ମିଳିବ।

FAQ : ସମ୍ବନ୍ଧିତ ପ୍ରଶ୍ନ :


ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି କିଏ?

ଜ୍ୟୋତିର୍ମି ମହାନ୍ତି ଭାରତର ଓଡିଶାର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ବୈଜ୍ଞାନିକ, ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା।

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି କେଉଁ ଉପାଧି ପାଇଛନ୍ତି?

ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ କେମିକ୍ଯାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) AWARD 2023 ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାଗୁଡିକ କ’ଣ?

ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନରେ ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଗତ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି।

iupac full form

IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) AWARD 2023
ଏହିପରି ଅଧିକ ବିଷୟ ପଢିବାପାଇଁ ତଳେ ଦିଆଯାଇଥିବା article ଗୁଡିକ ପଢନ୍ତୁ : Odia Scientist Jyotirmayee Mohanty | ଓଡିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ‘ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ମହାନ୍ତି’ IUPAC AWARD WINNER 2023

Leave a Comment