Stock market will open for the first time in history on Saturday techguruodia


Image Courtesy : stock photo

ମୁମ୍ବାଇ ୧୯।୧: ସାଧାରଣତଃ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ  କୌଣସି  କାରବାର (ଟ୍ରେଡିଂ) ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି ଦିନ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କ୍ରୟ ଓ ବିକ୍ରୟ ନାହିଁ। ସୋମବାର ଠାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ କାମ କରେ । କିନ୍ତୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ହେବ,  ଅର୍ଥାତ୍ ଶନିବାର ମଧ୍ୟ ସେୟାର ମାର୍କେଟ ଖୋଲା ରହିବ। ନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (ଏନଏସଇ) ଓ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ( ବିଏସଇ) ଏହି ସୂଚନା  ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏନଏସଇ ଓ ବିଏସଇ ୨୯  ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୩ରେ  ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ ତାରିଖ ଶନିବାର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ଖୋଲିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର  ୨୦ ଜାନୁୟାରୀ ଶନିବାର ଦିନ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ଖୋଲିବ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ବାଣିଜ୍ୟିକ ଅଧିବେଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସାଇଟ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ହେବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି କେବେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି  ଉପୁଜେ ନିୟମିତ ବିଏସଇ ଓ  ଏନଏସଇ  ୱିଣ୍ଡୋକୁ ସହଜରେ ଅନ୍ୟ ସାଇଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ।  ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବଜାର ଏବଂ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବା।

ଶନିବାର ଦିନ ବିଏସଇ ଓ ଏନଏସଇ ରେ ଦୁଇଟି ଅଧିବେଶନରେ କାରବାର ହେବ।  ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ।  ଏଥିରେ, ପ୍ରି-ଓପନ୍ ଅଧିବେଶନ ସକାଳ ୯ଟା ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ୯ଟା ୧୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ଖୋଲିବ ଓ ୧୦ଟାରେ  ବନ୍ଦ ହେବ । ଏହାର ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକ ୱେବସାଇଟରେ ହେବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିବେଶନ ରାତି ୧୧ଟା ୧୫ରୁ  ୧୨ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଚାଲିବ। ବଜାର ପ୍ରି-ଓପନ୍ ସକାଳ ୧୧ଟା ୧୫ରେ ହେବ। ଏହା ପରେ ବଜାର ସକାଳ  ୧୧ଟା ୩୦ରୁ ରାତି ୧୨ଟା ୩୦  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ ।

ପୂର୍ବ ବନ୍ଦ ଅଧିବେଶନ ରାତି ୧୨ଟା ୪୦ରୁ ରାତି ୧୨ଟା ୫୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ । ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଷ୍ଟକର ୫ ପ୍ରତିଶତ ସର୍କିଟ ରହିବ, ଯାହା ଛୁଟିଦିନରେ ଖୋଲା ରହିବ । ତଥାପି  ୨ ପ୍ରତିଶତ ସର୍କିଟ୍ ଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସର୍କିଟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ସୋମବାର ଦିନ କରାଯାଇଥିବା କାରବାରର ସମାଧାନ ସୋମବାର କରାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମମନ୍ଦିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଲାଗି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଅଧା ଦିନ ଛୁଟି ହେତୁ  ସେୟାର ବଜାର ଜାନୁୟାରୀ ୨୨ ତାରିଖ  ସକାଳ ୯ ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୨ଟାରେ ଖୋଲିବ। 




Leave a Comment